Kariyeriniz için bir hedef belirlediniz mi? Peki hayalini kurduğunuz ve başardığınız bir iş hedefiniz var mı? Değilse, işte kariyer seçiminizde kullanabileceğiniz 4 etkili yöntem! Bu yöntemlere geçmeden önce, doğru kariyer hedefini seçmezsek önümüzdeki yıllarda karşılaşacağımız zorluklara bir göz atalım:

  • Bir işe başvururken, karşılaştığınız tüm ilanlara başvuracaksınız,
  • İş görüşmelerinde kariyer hedefinizin ne olduğu sorusuna etkili cevaplar veremeyeceksiniz.
  • Güçlü bir özgeçmişiniz olmayacak,
  • Sertifika almak için katıldığınız programların yarısı gelecekteki işleriniz için hiçbir faydası olmayacak,
  • Alacağınız üniversite eğitimi bile ileride yapacağımız işle ilgili olmayacaktır.

İşte kariyer seçiminizde kullanabileceğiniz 4 etkili yöntem:

Bu sorunu çözmek için önce neden doğru seçimi yapmadığımıza bakalım.

Kendini bilmemek:

Doğru seçimi yapmak akılla başlar. Bu nedenle, öğrencilerin değerlerini, beklentilerini ve kişisel özelliklerini belirlemeye çalışmaları yararlıdır. Aileler, çocuklarında gördüklerinin artılarını ve eksilerini yargılamadan ve onlara bir ayna olarak, yani çocuklarının bireysel özellikleri hakkında mümkün olduğunca fazla önyargı vermeden onlara bu şekilde yardım etmelidir. Artıların ve eksilerin farkında olan bir genç, daha başarılı seçimler yapacaktır.

Meslek:

Öğrencilerin seçmeyi planladıkları meslek hakkında çok az bilgisi vardır veya hiç bilgisi yoktur. Özellikle gençler, sosyal medyadaki tüm bilgilerin doğru olmadığının farkında olmalıdır. Ayrıca, her uzmanın profesyonellerle ilişkilerde bu mesleğin iyi bir temsilcisi olamayacağını da unutmamalıyız. Her meslekte güzel örnekler ve kötü örnekler vardır.

Üniversiteyi keşfetmek:

Fırsatınız varsa üniversite kampüsünü bizzat ziyaret etmeniz ve kısa da olsa doğrudan gözlemler yapmanız çok faydalı olacaktır.

Hazır bir gelecek seçmek:

Bu, kolektif kültürde bir meslek seçmenin çok yaygın bir yoludur. Genellikle aileler çocuklarını halefleri olarak görürler ve çocuğun işyerinde ailenin özelliklerini sürdürmesi beklenir. Örneğin aile reisi doktor olduğunda çocuklarını bu alanda görmek isterler.

Popülerliğin etkilediği:

Bazı meslekler veya üniversiteler belirli zamanlarda daha popüler olabilir. Böyle bir popülerlik rüzgarına yakalanmak, uzun vadeli işsizliğin veya profesyonel memnuniyetsizliğin ana nedenlerinden biridir. Benzer şekilde, bazen gençler popüler üniversiteler nedeniyle istemedikleri fakültelerde okuyabilmektedir. Örneğin, her zaman avukat olmayı hedefleyen bir öğrenci, hukuk derecesi alamayacağını anladığında Tarih Fakültesi’ni seçe bilir. Daha sonra, “Avukat olsaydım şimdi çalışırdım, tarih okurdum ve iş bulamayınca sıfırdan farklı bir alanda başladım” gibi cümleler duyabilirsiniz. Doğru mesleği seçmenin avantajları nelerdir? İşe alım görevlileri arasındaki fikir birliği, kariyer hedefi belirleyen ve bu yönde ne yapacağını bilmeyen aday arasındaki farkın açık olmasıdır. Kariyer hedefi belirleyen aday, hayalini kurduğu işin heyecanı ile iş görüşmelerine katılır. Bu ışıltıyı röportajlarda gösterin. Siz bu enerjiyi hiss ediyorsun. Üniversite hayatında aldığı eğitim, katıldığı konferanslar, verdiği sertifikalar, verdiği tecrübe, istediği meslekte kendini geliştirmek için yaptığı her şey bu yüzden başarılıdır. Elbette bu durumda okuldan mezun olduktan sonra iş bulma şansı daha yüksektir.

kariyer seçiminizde yardımcı olacak 4 etkili yöntem var :

  • Çocukluk hayalleri
  • 9 ruhlu kedi yöntemi
  • Noktaları Steve Jobs ile birleştirin
  • Çevre analizi

Büyüdüğünüzde kim olacaksınız?

İlk yöntemimizde, büyüdüğümüzde kim olacağımıza çocukluğumuzun cevaplarını hatırlıyoruz. Kariyer danışmanları, kariyer hedeflerinizi belirlemenin ilk adımının çocukluğunuzdan beri neye ilgi duyduğunuzu hatırlamak olduğunu söylüyor. Çocukken neye sahiptin, büyüdüğünde kendini nasıl hayal ettin? Kendinize bu soruyu sorun ve çocukluk hayalinizin ne olduğunu hatırlamaya çalışın. Eminim dikkatinizi çekecek ilginç bir şey bulacaksınız.

9 canlı kedi yöntemi de kariyer seçiminizde etkili yöntem olacaktır:

Kedi olsaydın, yani 9 canın olsaydı, hangi 9 mesleği seçerdin? Evet, bu antrenman Karen James Chopra tarafından bir kariyer hedefi belirlemek için geliştirildi. Koşullar şu şekildedir: Diyelim ki kedi olarak 9 canınız var ve her yaşamda çalışmak ve farklı bir iş yapmak zorundasınız. Bu işi yapabilecek tüm deneyime sahipsiniz. Her işten sizi mutlu edecek kadar para kazanabileceksiniz ve her işin prestij seviyesi aynı. Bu şartlar altında seçeceğiniz 9 meslek ne olacak? Eğitimde mantık, tüm engelleri aşmak ve sizi en çok çeken meslekleri keşfetmektir. Yani yüzlerce işi 9’a düşürerek kendinize bir kariyer listesi hazırlamış olacaksınız. Seçtiğimiz mesleklere göre ortak davranışlarımıza ve ilgi alanlarımıza bakarak hangi mesleğin bizim için doğru olduğunu görebiliriz.

Noktaları Steve Jobs ile birleştirin

Aslında, hayatımızda geçmişte kalan noktalar bir dereceye kadar gelecekteki noktalarla bağlantılı, bu yüzden bu noktaları geçmişte keşfedebilirsek, gelecek hedeflerimize ışık tutabiliriz. Bu nedenle geçmişte neler yaptığımızı incelememiz gerekiyor. Bunu nasıl yapabiliriz? Bir kalem ve kağıt alın ve şimdiye kadar yaptıklarınızı düşünmeye başlayın! Yaptığınız işler, yarı zamanlı veya gönüllü çalışma, stajlar, projeler, katıldığınız dersler, katıldığınız konferanslar, eğitimler, öğrendiğiniz programlar, diller, güçlü yönler, yetenekler, hobiler, hatta ziyaret ettiğiniz ülkeler… Sevdiğiniz, başardığınız, konu bulduğunuz konular Yeşil kalemle önemli bir daire bulup endişelendiğiniz alanları kırmızı kalemle işaretleyin.yazdıklarınızı yüz yüze koyun ve neyi bağladığınıza bakın. Yeşil sana ne ifade ediyor, kırmızı sana ne anlatıyor? Bağlantıları yakalamaya çalışın, ipuçlarını bulun! Hangi ortamda çalışmak istediğinizi, neyi sevdiğinizi ve dolayısıyla kariyerinize nasıl devam edebileceğinizi bulmaya çalışın!

Çevre analizi kariyer seçiminizde etkili yöntem olacaktır:

Yukarıdaki 3 yöntem, kariyer seçerken kendimize dönerken seçtiğimiz eğitimlerdir. Dördüncü ve son adımımız harici bir çalışmadır: Çevresel analiz. Bunun için meslekleri daha iyi tanımanız gerekiyor. Meslekler o kadar hızlı değişiyor ve o kadar çok yeni meslek ortaya çıkıyor ki, okuduğunuz meslek belki 10 yıl sonra ortadan kalkabilir.Gelecekte ne olacak? Onları araştırın! Bu derinlemesine araştırma sonucunda keşfettiğiniz bilgiler, size ne yapmanız gerektiği konusunda bir fikir verecektir.

Evet, bu 4 adımın sonunda kariyer hedefi belirlemek daha kolay. Kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyerek ve belirlediğiniz kariyer hedefine ulaşmayı planlayarak kariyer yolculuğunuza başlayın.

Diğer makalelerimiz:

Sıkıntıları yaratıcı projelere dönştürmek için nasıl bir yol uygulamalısınız?

İşbirliğinin kuralları ve faydaları – diğer girişimcilere nasıl yaklaşa bilirsiniz?

Okuyabileceğiniz Motive Edici Beş Kitap-liste

Önceki İçerikKaraciğeri temizlemek için yiyecekler oldukca büyük önem taşıyor
Sonraki İçerikKırmızı etin faydaları – Kırmızı etin bu 9 faydasına inanamayacaksınız!