Bağırsakların vücüdümüzdakı en önemli rolu gıdadan besinlerin çıkarılması ve emilmesidir. Yani eğer midemiz yediğimiz gıdları parçalıyorsa, bağırsaklarımız kanımızın bu gıdaların bu gıdaları emmesini sağlıyor. Bağırsaklarımızın daha iyi çalışamsını salmamaız için ve aynı zamanda onları korumak için mutlak şekilde bazı yardlmcı yiyicekler tüketmemiz gerekir. Çünkü, bağırsaklar için yardımcı yiyicekler sindirim sisiteminizde mucize yarata bilir!

İnsan bağırsağındaki milyonlarca mikroptan bazıları sağlığımız için potansiyel bir tehdit olsa da, bazıları vücudun normal çalışması ve sağlığı için gereklidir. Ayrıca şunu da söyleyelim ki, bağırsaklarda yaşayan mikroplar bağırsak mikroflorasını oluşturur.

Yararlı bağırsak mikroflorası vücudu alerjilerden korur, bağışıklık sisteminin normal çalışması için çok önemlidir, normal bağırsak hareketlerini destekler, metabolik süreçlere katılır. Ayrıca faydalı mikroplar patojenik mikropların çoğalmasına izin vermez.

Doktorlar bazen çeşitli nedenlerle (yetersiz beslenme, kronik stres, belirli ilaçların uzun süreli kullanımı, vb.)bağırsak mikroflorasının rahatsız edildiğini ve değişe bildiyini söylüyor. Yani bu çeşitli nedenler bağırsaklarda yaşayan zararlı mikropların sayısını artırır ve faydalı mikropların sayısının keskin bir şekilde azalmasına neden ola bilir.

Disbakteriyoz adı verilen bu bozukluk ciddi bir bozuklukdur. Bu tür anormalliklerin arka planına karşı, vücutta çeşitli hastalıklar gelişe bilir.

Disbakteriyozu tedavi etmek için özel ilaçları reçete ile ala bilirsiniz. Ayrıca, bazı yiyecekler faydalı bağırsak mikroflorasının yenilenmesine yardımcı olur.

Bağırsaklar için yardımcı yiyicekler şunları içerir:

 doğal yoğurtlar

 kefir – sevmiyorsanız dahi lıkır-lıkır içerseniz büyük fayda elde edersiniz.

 acidophilus (terapötik süt ürünü)

 peynir

 lahana asidi

 Fermantasyon esasına göre yapılan ekmek esas yer alır.

Yararlı bağırsak mikroflorasını korumak için aşağıdaki ürünler diyetinize dahil edilmelidir:

Süt Ürünleri

soğan ve sarımsak

yulaf ezmesi (“hercules”)

muz

bezelye, fasulye

Mutlaka elma sirkesi kullanın. Çünkü bağırsaklarınızın müthiş şekilde hızlı çalışmasına ve sindirim sisteminizi korumanıza yardımcı olur.

Ayrıca, eğer bağırsaklarınızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olmak istiyorsanız, uzmanlar mutlaka karpuz, kivi, erik, brokoli gibi sebzeleri denemenizi öneriyorlar.

Son olarak en önemli bir malzemeyi unutmadan ekleyelim. Su. Gün içinde mutlaka bol-bol su için. Bedeninizi ve sindirim sisteminizi ne kadar susuz bırakırsanız, her ikisi de o kadar çabuk yorulur.

Sağlıklı beslenme ile ilgili daha fazla bilgi elde ede bilmeniz için aşağıdakı diğer makalelerimize de göz ata atmanızı tavsiye ediyoruz:

Kırmızı etin faydaları – Kırmızı etin bu 9 faydasına inanamayacaksınız!

Yağ yakımını destekleyen besinler ve Matematikle zayıflayın!

Tarhun(tarhana) bu hastalar için tavsiye edilmez!

Sonraki İçerikTarhun(tarhana) bu hastalar için tavsiye edilmez!