Tarhun, vitaminler ve mineraller, uçucu yağlar, flavonoidler, kumarin, alkaloidler ve diğer bazı nadir besinler açısından zengindir. Bu bitki eski çağlardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca şunu da söyleyeliyiz ki, tarhun hal dilinde tarhana ismi ile de meşhurdur. Tarhun(tarhana) bu hastalar için tavsiye edilmez! Bunun nedeni oldukça çok sayıda faydasının yanı sıra yan etkiler de göstere bilmesi.Yani zararlı taraflarının da olmasıdır. Bu makalemizde hem faydaları hem de zararları ile beraber hangi hastakarın kullanmaması gerektiği konusuna da değineceyiz.

Tarhun(tarhana) bir çok faydalı özelliğe sahip:

Tarhun(tarhana) otunun en önemli faydalarından biri de, sindirim sistemini rahatlatması olarak biliniyor. Mide ve bağırsakta biriken gaz sıkışmasını ortadan kaldırıyor. Bu ot aynı zamanda, kabızlık sorununa da önemli bir çözüm yoludur. Tarih boyunca uzun süre savaşlarda kullanılan tarhun otunun, çok mükemmel bir özelliği daha var. Bu özellik onun vücudu sakinleştire bilmesindedir.

Tarhun, kişiyi daha neşeli hale getirir, çalışma yeteneğini artırır, beyin işlevini ve ruh halini iyileştirir. Ayrıca, kan damarlarını güçlendirir, daha estetik hale getirir, kan pıhtılaşması ve ateroskleroz riskini azaltır. Üstelik tarhun kan basıncını da düşürür. Bağırsaklardaki solucanları ve patojenik mikropları öldürür.

Üstelik, tarhun depresyon sırasında iyi yardımcı olur. Bir diğer faydası ise erkeklerde gücü artırmasıdır. Başka bir faydası ise diş ağrısı ve baş ağrısını azaltıyor olması. Ayrıca tarhun kanser önleyici etkiye sahiptir.

Yanetkiler de göstere bilir:

Faydalar açısından zengin olmasının yanı sıra olumsuz etkileri de ola bilir. Bazı durumlarda çok fazla tüketilirse faydaları zarara dönşe bilir. Mesela, sindirim, boşaltım problemini önlemek isteyen biri gerekenden fazla kullanırsa etkisi aşırı olur. Bu da olumsuz tahribatlar yaratması ile sonuçlanır. Çok miktarda tarhun tüketimi zehirlenmeye neden ola bilir. Semptomlar mide bulantısı, kusma ve hatta bayılmayı içerir.

Bu hastalar için tavsiye edilmez:

Yanetkileri nedeniyle doktorlar, gastrit ve peptik ülseri olan kişiler için tarhun yemeyi önermemektedir.Doktorlar, bu bitkinin hamilelik sırasında tüketilmesinin tarafdarı değil. Uzmanlar, tarhunun rahim tonunu artıra bileceğini ve bunun da hamilelik için risk teşkil ettiğini söylüyorlar.

Diğer makalelerimiz:

Dijital çağda ebeveynlik sanatı…Mutlaka okumalısınız!

Okuyabileceğiniz Motive Edici Beş Kitap-liste

Karnınızı düzleştirecek zayıflatan salata tarifi

Kafein zehirlenmesi hangi dozda ortaya çıkar?-Belirtiler

Önceki İçerikBağırsaklar için yardımcı yiyicekler vücudunuzda mucize yarata bilir!
Sonraki İçerikUzun görünmenin sırrı yaptığınız kombinin parçalarında!