Karaciğer, vücudu dışarıdan giren ve vücudun kendisinde oluşan zararlı maddelerden temizleyen ana organdır. Yani, bu organ kelimenin tam anlamıyla vücudun bir filtresidir. Karaciğerin bir kaç funksiyonunu sayacak olursak şnları mutlaka söylememiz gerekir. Birincisi, bu organ yağ sentezi yapar. Yani,yağları depolar ve metobalizma eder. İkincisi, karaciğerimiz, vücudumuzda karbohidrat depoluyor. Ayrıca, bu organ vücudumuzdan topladığı tüm zararlı maddeleri karaciğerimizden çıkarma amacıyla bir madde oluşturuyor. Sözün etdiyimiz madde safra olarak biliniyor. Bu nedenle karaciğer çalışmayı bıraktığında kişi çok kısa sürede sarhoşluktan ölür. Ayrıca mide ve bağırsaklarımızdan çıkan kanın tamamının karaciğerimizden geçmesinden dolayı karaciğeri temizlemek için yiyecekler oldukca önem taşıyor. Bununla birlikte, karaciğerin kendisinin detoksifikasyona ihtiyacı vardır. Aşağıdakı yiyecekler listesi oldukca büyük önem taşıyor ve karaciğerinizin detoksuna yardımcı olacaktır.

Pancar – Karaciğeri temizlemek için yiyecekler listesinin başında:

Pancarın karaciğerin durumu üzerinde çok iyi bir etkisi vardır. Üstelik, karaciğer hücrelerini zararlı etkilerden korur. Uzmanlar, karaciğer sağlığı için her gün bir kaç dilim pişmiş pancar yenmesini öneriyorlar. Eğer pancarı sevmiyorsanız salaatalara karıştırıp ve ya pancar salatası yapıb tadlandırarak yiye bilirsiniz.

Salataya bir az sarımsak ekleye bilirsiniz. Sarımsak ayrıca karaciğerin toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Enginar

Bu sebze karaciğer sağlığı için en faydalı ürünlerden biridir diye biliriz. Enginar, safra salgılanmasını arttırıyor. Yani toksinleri karaciğerden temizlemesine yardımcı oluyor. Bu faydalı diyet ürününün kullanımı popüler değildir. Ancak çorbalara, salatalara ve fırın yemeklerine enginar kata bilirsiniz.

Elma

Elmalar, zararlı maddelerin vücuttan atılmasını hızlandırır, böylece karaciğerin çalışmasını kolaylaştırır. Her gün 2-3 elma yiyin. Karaciğeri temizlemeye ve işlevini iyileştirmeye yardımcı olur.

Limon suyuyla ılık su – Karaciğeri temizlemek için yiyecekler listesine eklenmezse olmazlardan:

Bu en bilinen ve etkili detoks reçetesidir. Ayrıca bu karışım vcudunuzun zayıflamasına ve yağları yakmanıza oldukca büüyük katkı sağlar. Bu sebeple kullanmanızı öneririz.

Diğer ilgili makalelerimizi okuya bilmeniz için bir kaç makalemizden başlıklar bırakıyoruz:

Çevrimiçi Para Kazanma ve Becerilerinizi Kullanmanın 5 Yolu

Satışları artırmanın yolları – Hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olacak!

Sıkıntıları yaratıcı projelere dönştürmek için nasıl bir yol uygulamalısınız?

Önceki İçerikBu başarı öyküsü bölgeden geliyor: Zuzu Mama nasıl başarılı oldu?
Sonraki İçerikKariyer seçiminizde kullanabileceğiniz 4 etkili yöntem!