Havalar soğudu ve bağışıklık sistemimiz, Koronavirüs salgını nedeniyle her zamankinden daha güçlü kalmalı. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulabilmesi için yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Tüketilmesi gereken besinlerin başında ise kırmız et geliyor. Kırmızı etin faydaları ise oldukca çok. Çünkü, bu besin protein, demir, çinko ve B12 vitaminine sahiptir. İşte,

Kırmızı etin faydaları

Et, bir aminoasit olan L-karnitini yüksek miktarda içerir:

100 gr ette ortalama 56 – 162 mg L-karnitin vardır. Bu sağlık açısından oldukca iyi. Çünkü amino asitin kalp sağlığına, diyabete ve kilo vermeye desteği oldukça güçlüdür.

Et, çok güçlü antioksidanlardan glutatyon açısından en zengin kaynakların başındadır:

Vücudumuzda glutatyon seviyesini yüksek tutmak sağlığımız açısından çok önemlidir. Glutatyon yaşlanma karşıtı etki gösteriyor ve kronik hastalık riskini azaltıyor. Ayrıca, uzun ömürlü yaşam, hastalıklardan koruma ve bağışıklık sistemini güçlendirme gibi özellikleri var. Üstelik bu madde vücudumuzdaki her hücreyi, pek çok kronik hastalığa neden olacak hücresel hasardan koruyor. Ayrıca oksidatif stres ve enflamasyonun da önüne geçiyor. Vücudumuzun glutatyonu sentezlemek için amino aside ihtiyacı ve amino asitlerin ette bulunması, etin faydalarını kanıtlıyor.

Kaliteli protein deposu olması da kırmızı etin faydaları içinde en bilinenlerden:

Et, çok yüksek oranda kaliteli protein bulunduğu için kas kütlenizin artışını destekliyor.

Sağlığınız için kritik önemdeki birçok mineral ihtiyacınızı karşılar:

Kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, mangan, potasyum, fosfor, selenyum, çinko açısından zengin olan et, 100 gr tüketildiğinde günlük selenyum ve çinko ihtiyacının neredeyse tamamını, demirin %26’sını, fosforun %38’ini karşılıyor.

B grubu vitamin deposudur:

Yaklaşık 200 gr et tüketildiğinde B12 vitamin ihtiyacımızın %82’si, B3 vitaminin %50’si, B6 vitaminin ise %36‘sı karşılanıyor.

Kansızlığa iyi gelmesi kırmızı etin faydaları içinde en bilineni:

Kırmızı et tüketimi, vücudumuzdaki kansızlığın giderilmesine destek veriyor.

Yüksek oranda karnosin (amino asit) içerir:

Tavuktan %50 daha fazla oranda kırmızı ette bulunan karnosinin, oksidasyon ve glikasyonu inhibe etmenin yanı sıra; asitler, aldehitler ve ağır metalleri temizleyen, hücresel bir çöp toplayıcısı diye biliriz. Ayrıca karnosin antioksidan özelliğinin dışında hücreleri yaşlanmadan da koruyor. Takviyesi yapılan doku kültürlerinde, hücrelerin gençlik görüntülerini muhafaza ettikleri ve uzamış yaşam sürelerine sahip oldukları görülmüştür.

Karnosinin hücresel yaşamı uzatma yetisi, yaşlı hücrelerde bile geçerli iken, gerçekleştirilen bir çalışma, karnosin takviyesinden sonra, hücre yaşam sürelerinde %67’lik bir uzama saptamıştır. Ayrıca immune sistemi aktif ederek bağışıklık sistemini de destekliyor

Konjuge linoleik asit içerir:

Konjuge linoleik asit, et ürünlerinde özellikle doğal beslenenlerde yüksek miktarda bulunuyor. Ayrıca, insülin hassasiyetinin düzelmesini ve yağ kaybını destekliyor.

100 gr ette yaklaşık 350 mg keratin bulunur:

Keratin kas büyümesi ve gelişimini desteklerken, egzersiz performansını ve kaslara yüksek oranda enerji sağlayarak dayanıklılığı artırıyor.

Diğer makalelerimiz:

Depresyon ve stresden baharatlala kurtul

Göbek Yağı Yakan Yiyecekler- En İyilerin listesi

Gözünüzdeki semptomlara dikkat edin! Koronavirüs salgını sırasında arttı

Yağ yakımını destekleyen besinler ve Matematikle zayıflayın!

Önceki İçerikKariyer seçiminizde kullanabileceğiniz 4 etkili yöntem!
Sonraki İçerikTarz değişikliyi tioları ile yepyeni ve güzel görünüm kazanın!